6 maja 2022 roku odbyła się uroczystość pokazu materiałów filmowych przygotowanych przez młodzież z Liceum im. Arcybiskupa Makariosa w Pafos pt. „Nea Paphos i Pafos: Nowoczesne miasto obok miasta antycznego”.

Wydarzenie to było pokłosiem wizyty uczniów w parku archeologicznym Nea Pafos, gdzie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, Instytut Archeologii UJ oraz Politechnika Warszawska prowadzą badania archeologiczne. Spotkanie zorganizowane w ramach rozwoju projektu archeologii publicznej przygotowała dr Tomomi Fushyia (CAŚ UW) przy wsparciu Eleanny Avouri. 7 kwietnia młodzież licealna została zapoznana ze stanowiskiem Nea Paphos i odkrywanym materiałem ruchomym przez dr Łukasza Miszka (CAŚ UW), dr Małgorzatę Kajzer (IAiE PAN), mgr Kamilę Niziołek (IA UJ) – członków zespołu projektu MA-P (MA-P Maloutena i Agora w planie urbanistycznym Pafos: Modelowanie miejskiego krajobrazu stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru. Grant NCN nr: 2019/35/B/HS3/02296).
W trakcie tej wizyty powstały materiały, które posłużyły uczniom Liceum do stworzenia autorskich prezentacji i filmików. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.30 w auli Liceum, gdzie młodzież ze szkoły muzycznej w Pafos wykonała pieśń słynnego greckiego kompozytora, Mikisa Theodorakisa, pt. Piękne miasto. Następnie dyrektor szkoły, p. Andreas Iosif powitał wszystkich i otworzył uroczystość. Przemawiał początkowo w języku polskim, który doskonale zna, ponieważ studiował w Polsce w Łodzi. Głos zabrała również obecna na spotkani pani Ambasador RP na Cyprze, Irena Lichnerowicz-Augustyn, która podkreślała związki Cypru i Polski oraz długotrwałą polską aktywność archeologiczną w Pafos. Zachęcał również młodzież do odwiedzenia Polski oraz studiowania w naszym kraju. Z kolei prof. Ewdoksia Papuci-Władyka wygłosiła krótki wykład na temat „Polskie wykopaliska archeologiczne w Nea Paphos”. Podkreśliła również jak ważne jest przekazywanie informacji o prowadzonych badaniach archeologicznych uczniom, młodzieży i szerzej społeczności miasta.
Następny punkt programu stanowił pokaz prac uczniów w postaci prezentacji, filmów wideo i tekstów. Pani Ambasador wręczyła uczniom – autorom utworów upominki w postaci książek o Polsce.
W wydarzeniu brali udział także: przedstawicielka kuratorium oświaty,  uczniowie, rodzice i nauczyciele z Liceum im. Arcybiskupa Makariosa w Pafos.