Seminarium PCMA – Łukasz Miszk: Co Indiana Jones powiedziałby o pafijskich ulicach?

 

W ramach następnego Seminarium PCMA będzie można wysłuchać referatu dr. Łukasza Miszka pt. „Co Indiana Jones powiedziałby o pafijskich ulicach”. Zaprezentuje on wybrane wyniki projektu badawczego realizowanego w Nea Pafos na Cyprze.

Abstrakt: „Indiana Jones wypowiadając zdanie: „Archeologia jest nauką o faktach, jak ktoś szuka prawdy, zajęcia z filozofii są na drugim końcu korytarza” wszedł sam środek dyskursu naukowego na temat tego, czego faktycznie poszukują archeolodzy, stając się nawet bohaterem artykułu naukowego Johna Bintliffa. Próba ustalenia jak kształtowała się przestrzenna organizacja Nea Pafos od wielu lat jest pewnego rodzaju balansowaniem na granicy między faktami archeologicznymi a próbą zaproponowania jej mniej bądź bardziej „prawdziwej” rekonstrukcji.

Od pierwszych badań prof. J. Młynarczyk kolejni badacze próbują rozwikłać kwestię układu ulic stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru. Ostatnia próba została podjęta przez zespół prof. E. Papuci-Władyki w ramach projektu: MA-P Maloutena i Agora w planie urbanistycznym Pafos: Modelowanie miejskiego krajobrazu stolicy hellenistycznego i rzymskiego Cypru. W trakcie realizacji projektu zebrane zostały wszystkie informacje na temat rozplanowania przestrzennego miasta, ewaluacji zostały poddane wyniki badań geofizycznych, wykonano również szereg badań sondażowych w celu weryfikacji hipotez o rozkładzie ulic w mieście. W ramach mojej prezentacji, chciałbym przedstawić wstępne wyniki na temat faktycznego stanu wiedzy na temat układu miejskiego Nea Pafos.”

Seminarium odbędzie się w formie hybrydowej we czwartek 30 marca o godz. 11.30 na ul. Prostej 69 w sali 12 (6 piętro) oraz na platformie Zoom. Aby otrzymać link prosimy pisać na adres pcma@uw.edu.pl

By Published On: 24 marca, 2023Categories: Aktualności, Non classéMożliwość komentowania Seminarium PCMA – Łukasz Miszk: Co Indiana Jones powiedziałby o pafijskich ulicach? została wyłączonaTags:

Share This Story, Choose Your Platform!