IMPORTANT – aktualizacja

Ostatnie miesiące realizacji projektu były wyjątkowo intensywne. Pomiędzy 3 kwietnia a 15 czerwca miał miejsce wyjazd studyjny, zarówno do Pafos, jak i Episkopi (Kurion). Prace koncentrowały się na kontynuacji analizy makroskopowej naczyń, dokumentacji rysunkowej i fotograficznej oraz, w przypadku Kurion, wyborze fragmentów do dalszych analiz laboratoryjnych. Poza główną wykonawczynią projektu, w wyjeździe brała udział mgr Kamila Niziołek, odpowiedzialna za rekonstrukcję naczyń, dokumentację rysunkową oraz pomoc w tworzeniu bazy danych.

W trakcie pobytu w Pafos pobrane zostały próbki z wcześniej wyselekcjonowanych naczyń i, po zatwierdzeniu ich przez pracowników Departamentu Starożytności w Nikozji, przewiezione do Laboratorium Fitch w Atenach, działającym w British School at Athens. W tymże laboratorium , kierowniczka projektu realizuje pierwszą część stażu zaplanowanego w ramach grantu. Pobyt w BSA związany jest z nauką analizy szlifów przezroczystych pod mikroskopem petrograficznym oraz podstaw analizy chemicznej metodą fluorescencji rentgenowskiej (WD-XRF). Ta ostatnia wymaga mechanicznego oczyszczenia niewielkich fragmentów ceramiki i dokładnego rozdrobnienia w moździerzu wykonanym z agatu, co stanowi punkt wyjścia dla dalszych etapów przygotowania próbki, niezbędnych do przeprowadzenia analizy.

Staż zostanie przerwany z początkiem września, a jego wznowienie planowane jest w listopadzie br.

By Published On: 24 sierpnia, 2022Categories: Aktualności, Non classéMożliwość komentowania IMPORTANT – aktualizacja została wyłączonaTags:

Share This Story, Choose Your Platform!